3 Şubat 2018 Cumartesi reyting sonuçları | icimdekifirtina.com

3 Şubat 2018 Cumartesi reyting sonuçları açıklandı! Bugün en çok izlenen programlar hangileri? 3 Şubat 2018 Cumartesi reyting sonuçlarında Yeni Gelin, O Ses Türkiye yarı final , Fazilet Hanım ve Kızları, Kalbimdeki Deniz ve Bahtiyar Ölmez arasındaki reyting mücadelesi nasıl sonuç verdi?

3 Şubat 2018 Cumartesi reyting sonuçlarına göre hangi dizi ya da hangi program zirvenin sahibi olmayı başardı? Cumartesi akşamı ekranlara damgasını vuran yapımlar belli oldu.  Fazilet Hanım ve Kızları 2. sırada yer alırken, Kalbimdeki Deniz 4. sırada yer almış, en fazla izlenen haber bülteni ise Show TV Ana Haber olmuştu. AB grubu reytinglerde ise sıralama farklı şekilde olmuştu. AB grubu reyting sonuçlarında, O Ses Türkiye en fazla izlenen 2. yapım olurken, Gülbin Tosun ile Fox Ana Haber reytinglerde zirvede yer almıştı.

AB grubu reytinglerde Fazilet Hanım ve Kızları en fazla izlenen dizi olmuş ve 3. sırada yer almıştı. Kanal D’nin yeni dizilerinden olan Çağan Irmak imzalı Gülizar dizisi ise Total’de ilk sıralarda yer alamamasına rağmen, AB grubunda en fazla izlenen 4. program olmayı başarmıştı.

3 Şubat Pazar gününe ait TNS reyting sonuçları AB ve Total ilk 100 program listesi, Pazar sabahı açıklanınca sayfamızda yayınlanacaktır.

Reyting Nedir?

İzlenme payına göre değerlendirilen ve AGB tarafından 1988 yılından beri gerçekleştirilen ölçme olayıdır. Yaklaşık 2200 haneye yerleştirilen ve bizler tarafından bilinmeyen reyting ölçme cihazları o gece ya da o gün en fazla izlenen programları liste halinde ortaya koyuyor bu işlemi az önce belirttiğim gibi AGB gerçekleştiriyor. Adaleti konusunda bir belirleyicilik yok ancak daha fazlasını gerçekleştirmekte şu an için mümkün değil.

Reyting Sisteminin Amacı Nedir?

Reyting izleyiciyi etkileyen bir durum değildir.Takip eden kitleye bir getirisi ya da faydası kesinlikle yoktur.Reyting ölçme işleminin tek amacı televizyon kanalları ve reklam şirketlerinin işlerini kolaylaştırmak.Şöyle düşünün sürekli takip ettiğiniz bir dizi var ve sizin gibi bu dizinin milyonlarca takipçisi var reklam şirketleri araştırmalara başlayarak o dizinin kanalına reklam teklifi sunuyor ve böylece daha fazla kitleye bu şekilde hitap ediyor.

Bunun yanı sıra,televizyon kanalları yaptığı yayınların ne kadar başarılı olduğunu ve takipçileri olup olmadığını bu sayede öğreniyor buna bağlı olarak program devam ediyor ya da kaldırılıyor.

Total ve AB grubu nedir?

Reklam verenler ürünlerinin hitap ettiği kitleye göre yayınlara reklam vermek ister. Böylece reklamdan daha çok verim alabilecektir. Bu nedenle reytingler çeşitli gruplara ayrılmıştır. Bu gruplar, eğitim seviyesi ve gelire bağlı olarak belirlenmiştir. Toplamda 4 grup vardır. Bunlar: A/B, C1, C2 ve D/E. Bunların hepsinin toplamına ise TOTAL deniyor. Bizi bu dört gruptan A/B grubu ve hepsinin toplamı olan TOTAL ilgilendiriyor. Çünkü diğer gruplar medyaya bildirilmiyor.

Genel kanal sıralamaları

Bildiğiniz gibi program sıralamalarının yanı sıra kanal sıralamalarını da paylaşıyoruz ve bu kanal sıralamaları ile ilgili de sıkça sorular soruluyor. Yanlış anlaşılan bir nokta var. Bu kanal sıralamaları sadece Prime-Time sonuçlarını içermektedir. Prime-Time televizyonun en çok izlendiği saat 20.00-23.00 aralığıdır. Bir de PT1 ve PT2’den bahsediyoruz. PT1 20.00-22.00 arası kuşağıdır. Yani Prime-Time kuşağının ilk bölümüdür. 22.00 ve sonrasına ise PT2 diyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*