İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum | Ozark | icimdekifirtina.com

Dizi dünyasında yaz dönemlerinin verimsiz geçtiğini çok duymuştum. Geçmiş zaman kullanıyorum çünkü artık bundan söz etmek mümkün değil. Kuşkusuz bunun değişmesinde yaz dönemlerindeki bu boşluğu fark edip ilgi çekici dizilerle dolduran kanalların büyük etkisi var. İşte yabancı dizi sevenlere bir yeni seçenek daha, Ozark. ABD’nin merkezinde Missouri’de bulunan ve yayla turizmiyle adından söz ettiren Ozark, artık sadece doğal güzellikleriyle değil adını verdiği Netflix’in yeni suç, gerilim ve dram dizisiyle de şu sıralar oldukça konuşulmakta. Benim de merakla beklediğim Ozark’ın yayınlandığını görür görmez ilk bölümünü izledim ve sizler için yorumladım. Hadi gelin birlikte bir göz atalım;

Kimler Oynuyor

Ozark’ın dikkatimi çeken özelliklerinden biri geniş ve kaliteli oyuncu kadrosuydu. Ayrıca şunu da belirteyim kadro her yeni bölümle birlikte genişleyecek. Bu bir ilk bölüm inceleme yazısı, fakat yine de kişilikleri hakkında, spoiler vermemek için olabildiğince yüzeysel olmaya çalışacağım. İlk bakışta göründüğü kadar saf biri olmayan (bölüm ilerledikçe daha iyi anlayacaksınız), illegal işlere bulaşmış bir serbest meslek mali danışmanı Marty Byrde  (Jason Bateman), Marty’nin eşi Wendy Byrde (Laura Linney), Marty’nin ergenlik sendromunun zirvesindeki kızı Charlotte Byrde (Sofia Hublitz), Marty’nin çok sevdiği oğlu Jonah Byrde (Skylar Gaertner), Marty’i yakalamakta kararlı FBI ajanı Roy Petty (Jason Butler Harner), ajan Roy’un ortağı Trevor Evans (McKinley Belcher), Marty’nin iş ortağı ve aynı zamanda dostu Bruce Liddell (Josh Randall) ve soğuk kanlı uyuşturucu patronu Del (Esai Morales). Ozark’ın senarist koltuğundaysa Bill Dubuque ve Mark Williams isimleri yer alıyor.

Konusu Neymiş

Ozark, son zamanlarda izlediğim en başarılı suç dizilerinden biri. Konusunu anlatmadan önce izlemeyi düşünenlere ufak bir tavsiye vermek istiyorum. Hani bölüm ilerledikçe güzelleşen diziler vardır ya işte Ozark onların lideri diyebilirim. Bölümün başlarında ya bu nasıl bir dizi, bu Marty nasıl boş bir karakter diye düşünmeniz olası ama böyle düşünenlerin sabırlı olmasını öneririm hatta bölüm bittiğinde hiç pişman olmayacaklarına eminim.

Sakal, Mangır, Arpa, Yem, Mangiz, Tıkır, Pul, Dünyalık, Ekmek, Papel…Para… Zengin ile fakiri birbirinden ayırır. Peki para nedir? Elinizde yoksa her şeydir, değil mi? Amerika’daki yetişkinlerin yarısının kredi kartı borcu, birikimlerinden fazla. %25’inin hiç birikimi yok. Nüfusun yalnızca %15’inde ancak bir yıl emekliliğe yetecek para var. Tüm bunlar neye işaret ediyor? Orta sınıfın yitip gittiğine mi? Amerikan rüyasının öldüğüne mi? Son dediğim gerçekleşseydi şu an beni dinliyor olmazdınız. Çoğu insanın paraya yaklaşımı bence temelden hatalı. Yalnızca mal ve hizmet karşılığı verilen, kabullenilmiş bir birim mi? 3,78 litre sütün ederi 3,70 dolar mı? Çim biçme bedeli 30 papel mi? Yoksa elle tutulamaz bir şey mi? Mutluluğun teminatı, Gönül rahatlığı. Üçüncü bir şık sunayım. Bir ölçü birimi olarak para. Ömrümüz boyunca elimize geçen paranın kimin başkan olduğuyla, ekonomiyle, hayal kırıklıklarıyla, kötü şansla, patronlarla ilgisi yoktur. Amerikan iş ahlakıyla ilgilidir. Bizi dünyanın en iyi ülkesi yapan ahlakla, kitlelere sunulan iyi bir ebeveyn olma adımlarına karşı gelmekle ilgilidir. Maçı, tiyatroyu, konseri kaçırmayı seçersiniz çünkü çalışıp ailenizin geleceğine yatırım yapmaya karar vermişsinizdir. Bu eylemlerden doğan sonuçların sorumluluğunu almaya. Sabır, Tutumluluk, Fedakarlık. Sözün özü, bu üçünün ortak noktası nedir? Bunlar birer seçim. Para, gönül rahatlığı vermez. Para, mutluluk getirmez. Para, esasında yaptığımız seçimlerin ölçüsüdür.

Aslında sadece yukarıdaki sözler bile Marty’nin nasıl büyük belalara bulaşabileceği konusunda ip uçları vermesine rağmen onun düştüğü çukurun ne kadar karanlık ve derin olduğunu anlamak için biraz, en azından bölümün ortalarına kadar beklemek gerekiyor. Olan biteni kısaca özetlemek gerekirse; Marty, bir mali danışmanlık şirketinin sahibi. En yakın arkadaşı Bruce’la birlikte şirketin ortağı. Marty ve arkadaşı legal görünen aslında illegal olan yollara sapmışlar. Zeki, acımasız kısacası tam bir şeytan olan uyuşturucu patronu Del’in kara paralarını aklayarak büyük paralar kazanmaktalar. Fakat insanoğlu işte…Hiç bir zaman yeterli olmaz derler ya. Del, kendisinden çalındığını fark edince işler çirkinleşir ve ikili için ışık giderek kaybolmaya başlar.

Düşünün başınızda, bir mafya patronunun tetiği çekmek üzere dayamış olduğu bir silah var ve son duanızı ediyorsunuz. Bu durumdan kurtulabilir misiniz? Nasıl? Eğer süper güçleriniz yoksa mantıklı olan onu en zayıf olduğu yerden vurmaktır. Yani ona daha fazla hatta mümkünse çok daha fazla kazanacağı bir teklifte bulunmaktır. Marty de öyle yapıyor zaten devlet birimlerinin gözünden uzakta ona beş yıl içinde 500 milyon dolar kazandırmayı teklif ediyor.  Bu inanılmaz teklif bile canını zar zor kurtarıyor ama güç şartlarla. Bakalım Marty, Del’in şartlarına uyup söz verdiği parayı toplayabilecek mi?

Ne Umdum Ne Buldum

Konusu, kadrosu ve son zamanlardaki oldukça başarılı yapımlarıyla adını akıllarımıza kazıyan Netflix sebebiyle büyük beklentiyle izlediğim ilk bölüm sonrası en ufak bir hayal kırıklığı hissetmedim. Hoş başlarda bu nasıl saçma karakterdir diye Marty’ye yüklensem de özellikle konu hakkında önceden bilgi sahibi olmam nedeniyle -ayrıca kadrodaki kaliteli isimlerden dolayı- izlemeye devam ettim. İyi ki de devam etmişim. Artık kaliteli suç dizileri listeme bir yenisini daha eklemek durumundayım.

Sahne-1
Sahne-1

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor

Henüz dizinin varlığının yeteri kadar bilinmediğini düşünüyorum. Az sayıda rastladığım yorumda konunun harika olmasından ve kadronun kalitesinden bahsedilmiş. Ve benim için sevindirici yanlarından biri de hiç bir olumsuz yoruma rastlamamış olmam.

Kimler Bunu İzlemeli

Öncelikle şunu belirteyim eğer Breaking Bad hayranıysanız Ozark sizin için mükemmel bir alternatif olacaktır. Ayrıca genel olarak gerilim yüklü suç dizileri ilginizi çekiyorsa fazla düşünmenize hiç gerek yok. Aksiyonun fazla olmadığı ama bölümler ilerledikçe büyük resmin oluşmaya başladığı bir dizi Ozark. Tabi parçalar birleşirken gelen sürprizler de olayın kaymağını oluşturuyor.

Ben Beğendim Çünkü

Bana göre suç dizilerinin diğer türlere nazaran çok büyük bir dezavantajı var. Konu ne kadar iyi, kadro ne kadar kaliteli olursa olsun eğer başlarda izleyiciyi ciddi bir yapım olduğuna ikna edemezlerse sonları kolayca gelebiliyor. Bana göre Ozark da bu sendromdan payını alabilir. Gerçekten çok iyi bir konu, kaliteli oyunculara sahip bir dizi başlardaki düşük anlatım yüzünden izleyiciden puan kaybedebilir. Ama tavsiyemi dinleyip sabırlı olanların pişman olacaklarına ihtimal vermiyorum. Harika bir konu, muazzam oyunculuklar… Bence bir kez daha Netflix’e teşekkür etmek gerekiyor. Ayrıca bir şey daha belirtmek istiyorum, Marty’nin neler çevirdiğini ve dolayısıyla başlarına gelenleri ailesiyle paylaşması bence çok ilginç ve benim açımdan rahatlatıcıydı. Çünkü genelde böyle durumlarda olayları gizli tutmaya çalışan bir aile reisiyle karşılaşırdık ve onca sıkıntının yanında bir de aile içi dramlarla baş başa kalırdık ki bu durum benim bir hayli canımı sıkardı.

Sonrası İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum | Ozark Dizi Haber ilk ortaya çıktı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*